Univerzita

Stretnutie slovenských vysokých škôl zapojených do aliancií Európskych univerzít

Display portlet menu
Späť na oznamy

Stretnutie slovenských vysokých škôl zapojených do aliancií Európskych univerzít

Správy

Stretnutie slovenských vysokých škôl zapojených do aliancií Európskych univerzít

Technická univerzita v Košiciach (TUKE), ako člen Európskej univerzity Ulysseus, organizovala 26. a 27. septembra 2024 na svojej pôde stretnutie slovenských vysokých škôl zapojených do aliancií Európskych univerzít. Podujatie nadväzovalo na úvodné stretnutie, ktoré prebehlo v apríli 2024 pod gesciu Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre a Európskej univerzity INVEST. V priestoroch Univerzitného vedeckého parku TECHNICOM, kde prebehol hlavný program stretnutia, privítala TUKE vyše 45 účastníkov z ôsmich univerzít a vysokých škôl zapojených do Európskych univerzít, troch ďalších partnerských univerzít z regiónu (Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Prešovská univerzita v Prešove a Univerzita veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach), zástupcov Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR (MŠVVaM SR), Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo (SAAVŠ), SAIA a Slovenskej akademickej asociácie pre medzinárodnú spoluprácu (SAAIC).

Stretnutie otvoril svojím úvodným príhovorom rektor TUKE prof. Ing. Peter Mésároš, PhD., ktorý zdôraznil význam medzinárodnej spolupráce, ako aj význam samotného zapájania slovenských vysokých škôl do aliancií Európskych univerzít pre rozvoj slovenského vysokého školstva. „Technická univerzita v Košiciach považuje toto stretnutie za významný krok v prehlbovaní medzinárodnej spolupráce nielen medzi slovenskými vysokými školami ale aj Európskymi univerzitami. Ako hostiteľ tohto podujatia sme hrdí na to, že sme mohli poskytnúť platformu pre výmenu skúseností, nápadov a riešení, ktoré prispejú k inováciám a pokroku v oblasti vysokého školstva na Slovensku. Naša účasť v Európskej univerzite Ulysseus nám otvára nové možnosti nielen pre akademickú komunitu Technickej univerzity, ale aj pre našich partnerov z ďalších členských univerzít, čím spoločne vytvárame nové cesty pre vzdelávanie a výskum v európskom kontexte.“, uviedol rektor univerzity.

Stretnutie otvoril svojím úvodným príhovorom rektor TUKE prof. Ing. Peter Mésároš, PhD.

Účastníkov stretnutia privítal aj zástupca MŠVVaM SR Mgr. Denis Nedelka, MBA, ktorý potvrdil podporu ministerstva iniciatíve Európskych univerzít na Slovensku a zapojeným vysokým školám. Zástupca ministerstva uviedol: „Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR oceňuje veľký záujem slovenských verejných vysokých škôl zapájať sa do aliancií Európskych univerzít. Sme veľmi radi, že až 8 vysokých škôl je momentálne členom takýchto aliancií a dúfame, že sa k nim pridajú čoskoro aj ďalšie. Veríme, že slovenské vysoké školy vyťažia z členstva v týchto alianciách maximum. Internacionalizácia vysokého školstva je jednou z priorít ministerstva, a preto budeme aj naďalej podporovať aktivity v tejto veci.

Účastníkov stretnutia privítal aj zástupca MŠVVaM SR Mgr. Denis Nedelka, MBA

V rámci stretnutia boli diskutované témy venované spoločným študijným programom, Európskemu prístupu k zabezpečovaniu ich kvality, aktivitám Európskych univerzít pre podporu excelentného výskumu na Slovensku a možnostiam zapájania študentov do činnosti aliancií. Hlavný program bol doplnený priestorom pre networking a prehliadkou kampusu TUKE.

V rámci stretnutia boli diskutované témy venované spoločným študijným programom

Zúčastnené vysoké školy a zastúpené aliancie Európskych univerzít

Zúčastnené vysoké školy a zastúpené aliancie Európskych univerzít - logá

Iniciatíva Európskych univerzít

Európske univerzity sú iniciatívou Európskej komisie, ktorej cieľom je nastaviť hlbokú medzi-inštitucionálnu spoluprácu vysokých škôl v celej Európskej únii. Študenti môžu získať akademický titul kombinovaním štúdií vo viacerých krajinách a zvýšiť tým svoju konkurencieschopnosť na trhu práce. Európske univerzity sú konzorciá vysokých škôl, strategicky združených s cieľom pripravovať a realizovať koordinované spoločné aktivity v oblasti vysokoškolského vzdelávania, výskumu, inovácií a rozvoja komunity a spoločnosti. Tieto aliancie majú rôzne modely systémovej, štrukturálnej a udržateľnej nadnárodnej spolupráce, ktorá posilňuje kvalitu a výkonnosť vysokoškolského vzdelávania v celej Európe v prospech študentov a zamestnancov a zároveň podporuje demokratické hodnoty. Cieľom iniciatívy je podporiť 64 aliancií do polovice roku 2024 združujúcich viac ako 560 európskych inštitúcií. Na Slovensku je do iniciatívy zapojených osem vysokých škôl.

Európska univerzita Ulysseus

Víziou Európskej univerzity Ulysseus je vytvoriť do roku 2030 excelentne uznávanú a medzinárodne atraktívnu európsku univerzitu otvorenú svetu, zameranú na potreby jednotlivca a podporujúcu podnikavosť. Ambíciou Ulyssea je tak prispieť k formovaniu Európskeho priestoru vysokoškolského vzdelávania a výskumu, a tým aj k budúcnosti Európy. Ulysseus otvára možnosti pre študentov, učiteľov a výskumníkov z partnerských univerzít pre tvorbu a poskytovanie spoločných študijných programov, vzájomné mobility, prepájanie výskumných a inovačných aktivít a podpora. Aliancia vznikla v roku 2020 a jej súčasnými členmi sú Univerzita v Seville (Španielsko, koordinátor), Univerzita v Janove (Taliansko), Univerzita Côte d’Azur (Nice, Francúzsko), Technická univerzita v Košiciach, univerzita MCI | The Entrepreneurial School® (Innsbruck, Rakúsko) a Univerzita aplikovaných vied Haaga-Helia (Helsinki, Fínsko), Univerzita v Münsteri (Nemecko) a Univerzita Čierna Hora (Podgorica, Čierna Hora).

Projekt Európskej univerzity Ulysseus je na Slovensku podporený zo zdrojov Európskej únie a Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR.

ULYSSEUS European Uiversity

Funded by

Univerzity - logá

PoÚtStŠtPiSoNe
Loading backend data